KT-TAPE

Kinesioloogiline teip – healthline.com artikkel 2019 kevad

Mis on kinesioloogiline teip?

Kasutegurid | Kasutamine | Kas kinesioteip töötab? | Vastunäidustused | Peale panek| Eemaldamine | Säästa raha | Lühidalt

Meditsiiniliselt toimetanud Gregory Minnis, DPT — Artikli autor Rebecca Joy Stanborough, MFA March 20, 2019

Tänasel päeval on Ameerika turul enam kui 50 erinevat kinesioteipi pakkuvat brändi ning mitte kõik nad ei ole piisavalt kvaliteetsed. Algne kinesioteip või nagu teda algupäraselt teati Kinesio Tex Tape pärineb aga 1970ndate lõpust, mil Jaapani kiropraktik Dr. Kenzo Kase soovis luua teibi, mis pakuks tuge ent ei takistaks liikumist.

Vaadates võrkpalli või rattamaratoni olete kindlasti märganud õlgadel, põlvedel, seljal või kõhul olevaid värvilisi teibitud triipe? Tegemist ongi kinesioteibiga: raviva eesmärgiga teip, mis kleebitakse kehale pakkudes tuge, vähendades valusid, taandamaks paistetusi ning parandamaks tulemusi.

Vaatamata sellele, et entusiastid kinnitavad kinesioteibi kasutamisest tulenevaid paremaid tulemusi, tuleb siiski teha veel uuringuid, et olla kindel milliseid kasutegureid kinesioteip pakub ning mida ta teha ei suuda.

Järgnevalt toome välja, kuidas füsioterapeudid ning spordiarstid teipe kasutavad, kinesioteibi kasutegurid, nipid ning info, mida peaks kindlasti enne teadma.

Kuidas kinesioloogiline teip töötab? 

Kinesioloogiline teip ehk kinseioteip on veniv nagu inimese nahk.KT Tape jooksja

Dr. Kenzo Kase lõi 1970-ndatel kinesioteibi, mis koosneb puuvillast ja nailonist. See loodi jäljendamaks naha elastsust, et säiluks kogu liikumisulatus. Meditsiiniline sideaine ja liim on veekindel ning piisavalt tugev, et püsida peal 2-3 päeva.

Kui teip on õigesti peale pandud, tõmbub see liigese liikumisel veidi kurruliseks ning tõstes selliselt pisut nahka. See aitab luua mikroskoopilise vahe naha ja selle all olevate kudede vahel.

On oluline teada, et liigese liikudes toimub pidevalt ka kinesioteibi liikumine ning ainult kvaliteetne teip säilitab vajaliku venivuse, mis tagab efektiivse toimimise kogu perioodi vältel, mil see on kehale paigaldatud.

Loob liigestes ruumi

Uuring, milles osales 32 inimest näitas, et kui põlvele kleebiti kinesioteip, suurenes põlveliigeses ruum. Sarnane uuring viidi läbi ka õlaliigesega. Ka sel puhul olid tulemused samad. Olgugi, et ruumi kasv on minimaalne, aitab see vähendada liigeste ärritust.

Võib muuta valuaistingute signaale

Mõned füsioterapeudid arvavad, et kinesioteip muudab teavet, mida saadab teie sensoorne närvisüsteem valu ja surve kohta.

Dr Megann Schooley, sertifitseeritud spordi- ja füsioterapeut ning tugevuse ja liikumise spetsialist, selgitab seda sel viisil:

„Kõik teie koed – nii nahk, sidekude, sidekirme ning lihased – sisaldavad sensoorseid retseptoreid, mis tunnevad valu, temperatuuri ja puudutusi. Need retseptorid aitavad kaasa propriotseptsioonile ehk teie aju teab, kus teie keha on ja mida ta teeb. Kinesioloogiline teipimine tekitab naha tõstmise, mis omakorda mahutab ära allolevad koed. Nende kudede “lahtipakkimine” võib muuta ajusse suunavaid signaale. Kui aju saab teistsuguse signaali, reageerib see erinevalt, ” sõnab  Schooley.

Heaks näiteks on närvipunktid. Füsioterapeudid on kasutanud kinesioloogilist teipi, et tõsta nahka nende pinges ning sõlmes olevate lihas- ja närvipunktide kohal. Kui ala on nii öelda lahti pakitud, saadavad valu retseptorid ajusse uue signaali ja pinge neid punktides väheneb.

2015. aasta uuring näitas, et kinesioteibi ja survestamise koos kasutamisel vähenes inimeste närvi- ja lihaspunktide valu ja paindlikkus suurenes.

Võib parandada vereringet

KT Tape pesapallKinesioloogiline teip võib aidata vigastuse piirkonnas parandada vereringet ja alandada turset.

2017-nda aasta uuring näitas, et kinesioloogiline teipimine võib parandada naha vereringet. Samuti võib see  parandada ka lümfivedelike ringlust. Lümfivedelik on enamasti vesi, kuid sisaldab ka valke, baktereid ja muid kemikaale. Lümfisüsteem on see, mis reguleerib turse ja vedeliku kogunemist.

Teooria seisneb selles, et kui kasutatakse kinesioloogilist teipi, tekitab see ekstra nahaalust ruumi, mis muudab naha alla jääva rõhu vahet. See rõhu muutus suurendab lümfivedeliku voolu.

Uuringud on andnud erinevaid tulemusi. Kahes hiljutises uuringus vähendas kinesioteip vedeliku kogunemist naistel, kes said rinnavähi vastast ravi ning  inimestel, kellel oli põlveliiges asendatud uuega.

Lümfivedeliku voolu muutmine võib aidata verevalumitel kiiremini paraneda. Kuigi selle mõju kinnitamiseks on ette näidata küllaltki vähe uuringuid, on mõned inimesed andnud teada, et kui nad on teibi eemaldanud muljutud kehaosadelt, olid lindi all olevad piirkonnad teistsugust värvi kui teipimata aladel.

Milleks kinesioteipi kasutatakse?

 • Vigastuste ravimiseks

Füsioterapeudid kasutavad mõnikord kinesioloogilist teipimist vigastatud inimeste üldise raviplaani osana. Ameerika Füsioteraapia Assotsiatsioon annab teada, et kinesioloogiline teipimine on kõige tõhusam siis, kui seda kasutatakse koos teiste ravimeetoditega nagu näiteks manuaalteraapia.

„Me kasutame kinesioloogilist teipimist valu ja turse leevendamiseks,” ütleb Schooley, „kuid seda kasutatakse alati lisana sellele, mida me püüame saavutada.”

 • Nõrkade kohtade toetamiseks

Kinesioloogilist teipi kasutatakse ka selleks, et lisada täiendavat toetust lihastele või liigestele, mis seda vajavad. Kui teil on traumajärgse stressi sündroom, iliotiibiaalse bändi sündroom või Achilleuse kõõlusepõletik, võib kinesioloogiline teipimine teid aidata.

Erinevalt valgest meditsiinilisest või sporditeibist võimaldab kinesioloogiline teip normaalselt liikuda. Tegelikult näitavad mõned uuringud lausa, et see võib suurendada nii liikumist kui ka vastupidavust. Sportlaste puhul on uuringud näidanud, et kui kineesioloogilist teipi kasutatakse väsinud lihastel, paraneb nende jõudlus.

 • Lihaste ümberõpetamiseks

Kinesioloogiline teip võib aidata funktsioneerimise kaotanud, või ebatervisliku tööviisiga harjunud lihastel taas õppida paremini talitlema.

Näiteks saab kinesioloogilist teipi kasutada pea ja kaela hoiaku parandamiseks. 2017. aasta uuring toob välja asjaolu, et inimesed, kellel on olnud insult ning kes kasutavad kinesioteipi, on parem võimalus uuesti käima asumiseks.

Füsioterapeudid arvavad, et see võib olla tingitud sellest, et teibi tunnetamine teie nahal võib aidata paremini teadvustada, kuidas te seisate või liigute.

 • Tulemuslikkuse suurendamiseks

Mõned sportlased kasutavad kinesioloogilist teipimist, et aidata neil saavutada tipptulemusi ja kaitsta vigastuste eest ajal, mil nad võistlevad.

„Paljud jooksjad kasutavad kinesioteipi iga kord, kui nad jooksevad maratoni,” ütleb Schooley. „Mõnikord paneme teibi piki tuharat, et lihaseid “äratada” ja neile töö tegemist meelde tuletada.”

 • Armide haldamiseks

Kuigi te ei tohiks kunagi kasutada kinesioteipi lahtisel haaval, on olemas mõned teaduslikud tõendid mis näitavad, et kinesioloogiline teipimine võib parandada armide pikemaajalisemat väljanägemist pärast operatsiooni või vigastusi. Kuid see on kindlasti ravi, mida peaksite arstiga kõigepealt arutama.

Kas see tõesti töötab?

KT Tape jooksja venitusVastus teatud juhtudel on jah. Siiski vajame me rohkem uuringuid – praegusel hetkel eksisteerivad teadmised on ebapiisavad. Mõned uuringud ei näita mingit erinevust kinesioloogilise teibi ja sporditeibi vahel.

Mõned uuringud näitavad minimaalseid või mõõdukaid tulemusi.

Paljud uuringud aga näitavad, et kinesioloogiline teipimine on kõige tõhusam, kui seda kasutatakse koos tavapäraste ravimeetoditega.

 

Millal mitte teipida?

Mõningatel asjaoludel ei tohiks kinesioloogilist teipi kasutada. Need juhtumid on järgmised:

 • Lahtised haavad. Teibi kasutamine lahtisel haaval võib põhjustada infektsiooni või nahakahjustusi.
 • Süvaveenitromboos. Vedeliku voo suurenemine võib põhjustada verehüübe hävimist, mis võib olla surmav.
 • Aktiivne vähk. Kasvava verevarustuse suurendamine võib olla ohtlik.
 • Lümfisõlmede eemaldamine. Suurenev lümfivedeliku hulk kohas kus sõlm puudub, võib põhjustada turse.
 • Kui mõnes piirkonnas on tunnetuslikkus vähenenud, ei pruugi te teibile reageerida.
 • Kui teie nahk on liimide suhtes tundlik, võib teip põhjustada reaktsiooni.
 • Õrn nahk. Kui teie nahk on aldis rebenema, peaksite vältima teibi kleepimist.

Kuidas kinesioteipi paigaldada?

Konsulteerige füsioterapeudiga, kes on kinesioloogilist teipimist õppinud, kuidas õigesti teipida.

Füsioterapeut näitab, kuidas konkreetse juhtumi puhul õigesti teipida. Teipi saab peale kanda nii X, Y, I või FAN mustri tehnikas. Sul võib olla vaja nii stabiliseerimis- kui ka dekompressiooniriba.

Enne kui te kodus teibi peale panemist ning maha võtmist praktiseerite, peaks füsioterapeut õige tehnika selgeks õpetama ning üle vaatama.

Dr Schooley sõnul pole teipimine püsiv lahendus.

Teibi paigaldamisel pidage meeles alljärgnevaid soovitusi:

 • Puhastage ja kuivatage teibitav ala. Õlid ja kreemid takistavad teibi kinnijäämist.
 • Samuti tuleks teibitavast piirkonnast eemaldada tihedam karvastik. Liiga palju karvu takistab liimil nahaga ühildumast.
 • Kinesioteibi tagant paberi eemaldamiseks rebitakse see keskelt pooleks.
 • Lõigake teibil nurgad kumeraks. Ümarad nurgad ei jää nii palju riiete taha kinni ning teip püsib kauem ja paremini peal.
 • Näppudega liimist poolt puudutades väheneb selle kleepumine.
 • Teie füsioterapeut annab teile teada, kui palju venitamist on ravitavas piirkonnas vaja kasutada. 75-protsendilise venituse saamiseks pingutage teipi nii kaugele kui võimalik ja vabastage see siis umbes veerandi jagu oma pikkusest.
 • Teipi tuleks venitada ühtlaselt.
 • Pärast teibi paigaldamist hõõruge riba mitu sekundit tugevalt. Soojus aktiveerib liimi. Täielik haardumine võtab tavaliselt umbes 20 minutit.

Kuidas kinesioteipi turvaliselt eemaldada?

Kui kannate teipi rohkem kui mõned päevad, võib see lõpuks hakata ise maha tulema. Siin on mõned näpunäited, kuidas eemaldada teipi nahka kahjustamata:

 • Kandke peale õli (sobivad näiteks beebiõlid või oliiviõli) või kreemi.
 • Eemaldage see rahulikult. Ärge tõmmake äkiliselt!
 • Tõmmake teipi enda suunas, mitte vastupidi. Vajutage õrnalt nahale samal ajal kui teipi tõmbate.
 • Liikuge teibi eemaldamise ajal sõrmedega üle oma naha.
 • Kui teie nahk on ärritunud või kahjustunud, ärge pange uut teipi peale. Võtke ühendust oma füsioterapeudi või arstiga

Näpunäiteid ühelt kinesioloogilise teibi tootjalt:

 • Kas kinesioteip kahjustab minu nahka?

Kvaliteetsete kaubamärkide liim on lateksivaba, mistõttu ei tohiks see põhjustada allergilist reaktsiooni, kui seda rakendatakse korralikult ja kui teil ei esine tundlikust. Mõnikord soovitatakse proovida kinesioteibi testriba, et olla kindel võimalikest kõrvalmõjudest

 • Kui palju kinesioteip maksab?

Hinnad varieeruvad sõltuvalt elastsusest ning vastupidamisest, kuid üks kvaliteetne rull maksab 15 kuni 30 dollarit.

Dr Schooley soovitab osta korraga hulgi ning seejärel neid jooksuklubis või treeningsaalis omavahel jagada.

“Ma ütlen alati oma patsientidele, et nad teibiksid ikka põhjuse korral. Jah, see näeb lahe välja, kuid lõpuks te ei vaja enam teipi” sõnab Dr Schooley.

Lühidalt

Kuigi kinesioloogilise teipimise efektiivsust ei ole tänaseks jõutud väga põhjalikult uurida, võib see toetada, suurendada vereringet, vähendada valu ja parandada liigeste ja lihaste tööd. On oluline meeles pidada, et ainult kvaliteetne ja professionaalide poolt valmistatud kinesioloogiline teip tagab selle efektiivse toime.

Enne selle kasutamist võiksite rääkida oma füsioterapeudiga, sest teipimine on kõige kasulikum koos teiste ravimeetoditega.

Artikkel avaldati ühes Ameerika kiiremini kasvavas terviseportaalis Healthline.com 

KT Tape kirjutab oma kinesioloogilise teibi kohta pikemalt siin

Kasutatud kirjandus

 • Ahn IK, et al. Immediate effects of kinesiology taping of quadriceps on motor performance after muscle fatigued induction. DOI:
  1155/2015/410526
 • Chao YW, et al. (2016). Kinesio taping and manual pressure release: Short-term effects in subjects with myofasical trigger point.
  com/wp-content/uploads/2015/11/Chao-Lin-2016.pdf
 • Craighead DH, et al. (2017). Kinesiology tape modestly increases skin blood flow regardless of tape application technique.
  com/article/1801
 • Garcia-Muro F, et al. (2010). Treatment of myofascial pain in the shoulder with Kinesio Taping. A case report.  DOI:
  1016/j.math.2009.09.002
 • Karwacinska J, et al. (2012). Effectiveness of Kinesio Taping on hypertrophic scars, keloids and scar contractures. DOI:
  1016/j.poamed.2012.04.010
 • Kavlak, et al., (2012). Investigation of the efficacy of different physiotherapy methods for neck pain. DOI:
  3109/10582452.2012.733802
 • Lyman KJ, et al. Investigating the effectiveness of kinesio taping space correction method in healthy adults on patellofemoral joint and subcutaneous space. DOI:
  nlm.nih.gov/pubmed/28515980
 • Malicka I, et al. (2014). Kinesiology taping reduces lymphedema of the upper extremity in women after breast cancer treatment: a pilot study. DOI:
  5114/pm.2014.44997
 • Schooley M. (2019) Personal interview.
 • Windisch C, et al. (2017). Effects of Kinesio taping compared to arterio-venous Impulse System on limb swelling and skin temperature after total knee arthroplasty.
  nlm.nih.gov/pubmed/27688220
 • Zhang, et al. (2016). Acute effects of Kinesio taping on muscle strength and fatigue in the forearm of tennis players. DOI:
  1016/j.jsams.2015.07.012